مطالب انگیزشی موفقیت

تصمیم گیری بدون اشتباه – بهترین راه‌کارها تا با تصمیم‌های نادرست بای بای کنید!

تصمیم گیرندگان خود افرادی موفق هستند. آن‌ها از احساس اعتماد به نفس برخوردار هستند که این احساس از این راه به دست می‌آید که می‌دانند چگونه به طور دائم انتخاب‌های معقول و خردمندانه‌ای را داشته باشند.

شما نیز می‌توانید مهارت‌های تصمیم‌گیری خود را توسعه ببخشید. از راه تمرین شما نیز می‌توانید توانایی خود را افزایش دهید تا در همه‌ی حوزه‌های زندگی خود(شخصی-مالی-حرفه‌ای) تصمیمات صحیحی اتخاذ نمایید. زیرا زندگی شامل تصمیمات زیادی است و اتخاذ بهترین تصمیمات و انتخاب‌های معقول کلید موفقیت است.

 

 

توانایی اتخاذ تصمیمات به شما کمک می‌کند تا:

  • اهدافتان را در کار و زندگی شخصی عملی سازید.
  • از اشتباهاتی که هزینه دارد دوری بجویید.

هیچ کس نمی‌تواند همیشه تصمیمات درست اتخاذ نماید، اما با توسعه‌ی مهارت‌های تصمیم گیری خود، می‌توانید میزان موفقیت خود را افزایش دهید.

گاهی اوقات تصمیمات به آسانی انتخاب کانال یک تلویزیون یا انتخاب نوعی بستنی هستند. این تصمیمات تأثیر به سزایی در زندگی ما ندارد، اما بعضی از تصمیمات عواقب مهم‌تری برای زندگی ما دارند، لذا در مواقعی از زندگی ممکن است با تعارض‌هایی رو به رو شویم. مثلاً انتخاب رشته‌ی تحصیلی، شغل و انتخاب همسر.

باید بدانیم جمع آوری اطلاعات، هسته‌ی اساسی جریان تصمیم‌گیری را تشکیل می‌دهد.

گام اول | مسئله یا مشکل را تعریف کنید.

موقعیت را ارزیابی کنید. مشکل را از همه جهات مورد آزمایش قرار دهید و از تمام زوایا به آن نگاه کنید. به تفکر ادامه دهید. با جواب‌های ساده و سریع، قانع نشوید.

هدف‌ها و اولویت‌ها را تنظیم کنید، از خودتان بپرسید: با اتخاذ این تصمیم می‌خواهم به چه چیزی برسم، هدف‌های من کدامند؟

هدف‌ها و اولویت‌های خود را به صورت یک لیست بنویسید و آن‌ها را مرور کنید. تلاش کنید اهدافتان را در قالب اصطلاحات قابل اندازه‌گیری قرار دهید. (زمان،پول…)،این موضوع کمک می‌کند شما بعدها بتوانید ارزیابی کنید که به چه میزان به هدفتان نزدیک شده‌اید.

 

تو دو انتخاب داری: می توانی فرار کنی و مخفی شوی و دنیا را به خاطر مشکلاتت سرزنش کنی، یا اینکه ایستادگی کنی و تصمیم بگیری که شخص مهمی باشی.

سیدنی شلدون

گام دومموقعیت را دوباره مورد ارزیابی قرار دهید

(ممکن است گام اول دیدگاه شما را در مورد مشکل تغییر داده باشد) گزینه‌هایتان را مورد بازنگری قرار دهید. گزینه‌هایتان را مورد بازنگری قرار دهید و اهدافتان را مرور کنید. به محض اینکه مشکل را تعریف کردید، از خودتان بپرسید:

  • آیا به منظور رسیدن به هدف‌ها باید دست به اقدام بزنم؟
  • آیا این مشکل با گذشت زمان و خود به خود حل می‌شود؟

تصمیمات غیر ضروری نگیرید. بدانید که ممکن است در حال حاضر بهترین تصمیم این باشد که هیچ کاری انجام ندهید. برای تصمیم گیری وقت اختصاص دهید، اگر تصمیم گرفتید که دست به کار شوید، مرحله‌ی بعد را انجام دهید.

گام سوم | به جمع‌آوری اطلاعات بپردازید

برای حل کردن یک مسئله یا مشکل شما باید در خصوص موضوع مورد تصمیم‌گیری از خودتان یک استاد بسازید. مثلاً در حین انتخاب رشته‌ی تحصیلی، چشم انداز آینده‌ی رشته‌ی تحصیلی را در نظر بگیرید و در خصوص رشته‌ی مورد نظر اطلاعات جامعی جمع‌آوری کنید. خواهید دید که راحت‌تر می‌توانید تصمیم بگیرید.

از وقتتان به صورت معقولانه استفاده نمایید. اگر به اتخاذ یک تصمیم فوری نیاز نیست وقتتان را به جمع‌آوری اطلاعات اختصاص دهید. مطمئن شوید که به اندازه‌ی کافی به موضوع، وقت اختصاص داده‌اید.

از دیگران مشورت بخواهید، از افرادی که در مورد مسئله شما اطلاعات بیشتری دارند، کمک بگیرید از پذیرفتن اینکه هیچ چیز در مورد مسئله نمی‌دانید، نترسید، از همه‌ی منابع کمک بگیرید. مانند کتابخانه، متخصصین امر و از هر منبعی که با مشکل شما مرتبط است. (و اگر ارتباط برقرار کردن و کمک خواستن از دیگران برایتان مشکل است حتما این مقاله را بخوانید)

گام چهارم در مورد جنبه‌های مختلف موضوع تفکر کنید

در این مرحله از فرآیند تصمیم‌گیری، هر عقیده‌ای یک عقیده‌ی خوب است. انعطاف پذیر باشید. خودتان را در قالب عقایدی که توجیه پذیر هستند محدود نکنید و از روش بارش مغزی استفاده کنید.

هر چیزی که به ذهنتان می‌آید، فهرست کنید. (اگر به قدرت نوشتن باور ندارید توصیه میکنم که حتما این مقاله را بخوانید) در مواقعی که بین انتخاب دو موضوع گیر می‌کنید، نکات مثبت و منفی هر گزینه را لیست کنید. از نتیجه‌گیری سریع خودداری کنید و از جهش به سوی نتایج بپرهیزید.

عقایدتان را ثبت کنید، همه‌ی افکارتان را روی کاغذ ثبت کنید. خواهید دید که شما بعداً می‌توانید آن‌ها را ارزیابی کنید.

اتخاذ تصمیمات درست، مهارتی کلیدی در هر سطحی است.

پیتر دراکر
از چهره‌های مطرح در زمینه‌ی رهبری و مدیریت

گام پنجم | هر گزینه را به دقت مورد آزمون قرار دهید.

ببینید کدام گزینه مناسب‌ترین است از قبل فکر کنید و آینده‌نگر باشید. تلاش کنید که پیامد هر گزینه را تصور کنید، از خودتان بپرسید چه اتفاق می‌افتد اگر؟ دقیق باشید و به هر نقشه‌ای یک شانس(انتخاب) بدهید.

واقع بین باشید، مطمئن شوید که نقشه‌هایتان می‌تواند عملی شود، راه‌حل‌هایی بیابید که به بهترین وجه شما را به اهدافی که در مرحله‌ یک مشخص کرده‌اید، می‌رسانند.

گام ششم | تصمیمتان را عملی کنید

فعال باشید. خودتان را به صرف تفکر تصمیم‌گیری قانع نسازید. یک تصمیم تا زمانی که عملی نشود بی‌معنی است. طرح‌ها و نقشه‌هایتان را مورد پیگیری قرار دهید. گاه به گاه آن را بررسی کنید تا ببینید تغییراتی که ایجاد کرده‌اید، هنوز هست یا نه؟یا آیا تغییرات جدیدی نیاز است یا خیر؟

» چند دستورالعمل در مورد تصمیم گیری

از خودتان انتظارات غیرواقع‌بینانه نداشته باشید. از تصمیمات عجولانه دوری کنید و از رویکرد شش مرحله‌ای استفاده کنید. از انتخاب راه حل‌های صرفاً راحت دوری کنید. گرفتن یک تصمیم آسان است، اما اتخاذ مناسب‌ترین تصمیم مستلزم دانش و مهارت است.

مسئولیت مسائل خود را بپذیرید چه در کار و چه در زندگی. به هنگام اتخاذ یک تصمیم در حین خستگی تصمیم نگیرید، هنگامی که سرحال هستید تصمیم بگیرید.

سعی کنید از تجربه‌هایتان درس بگیرید. یک مثل معروف می‌گوید:

زندگی اول آزمون می‌گیرد و سپس درس می‌دهد.

یاد بگیرید با عدم قطعیت و ریسک زندگی کنید. برای اتخاذ یک تصمیم خوب وقت اختصاص دهید.

و برای اینکه بیشتر این موضوع را درک کنید حتما به این توصیه که می‌گوید اول تصمیم بگیر بعدا فکر کن عمل کنید در این مورد حتما روش طوفانی تصمیم‌گیری سریع و آهسته را در این لینک مطالعه کنید.

هنگامی که تصمیم می‌گیرید، خودتان را در پایان تشویق نمایید. مثلاً وقتی تصمیم می‌گیرید در یک جلسه سخنرانی کنید پس از پایان جلسه یک کادو برای خود بخرید.

هویت خود را همان‌طور که هست، بپذیرید. اجازه ندهید که دیگران به جای شما تصمیم بگیرند. خواهید دید وقتی خودتان تصمیم می‌گیرید احساس خوشایندی به شما دست خواهد داد. جهان امروز نیازمند انعطاف‌پذیری است. زیرا در حین دنبال کردن مراحل ممکن است متوجه شوید که اطلاعات شما کهنه شده است.

به تصمیمات خود متعهد بمان، ولی در روش های خود انعطاف پذیر باش.

آنتونی رابینز

لذا با جمع‌آوری اطلاعات جدید ممکن است تصمیم شما فرق کند، مثلاً در یک زمان ممکن است تصمیم بگیرید در رشته‌ی رایانه تحصیل کنید اما کمی بعد متوجه بشوید که بازار کار رشته‌ی رایانه اشباع شده است.

در پایان اینکه در حیطه‌ی شغلی باید پذیرفت هر تصمیمی یک محاسن دارد و یک سری مخاطراتی هم دارد،بنابراین باید محاسن و معایب آن را نیز بپذیریم.

یک تصمیم درست حاصل یک فکر درست و قدرت عملی فوق‌العاده است، بنابراین با اندیشه‌ای پویا و مقتدر تصمیم بگیرید تا بتوانید به موفقیت برسید.


در همین زمینه بخوانید:

لینک منبع

این مطلب توسط ربات سایت اراده من درج شده است و مسئولیت های حقوقی مطالب منتشر شده بر عهده لینک منبع می باشد.

اسپانسر این سایت شرکت افرا دیتا پیشرو در ارائه هاست وردپرس تخصصی می باشد.

بازدید: ۱۸

پاسخی را بگذارید