مطالب انگیزشی موفقیت

راز لباس تکراری مارک زاکربرگ و استیو جابز چیست و چه ارتباطی با قدرت اراده دارد؟

نمی‌دانم مارک زاکربرگ را می‌شناسید یا نه؟ همان پسری که هر روز تیشرت خاکستری تکراری میپوشد !
اصلا چه کسی هست که موسس و مدیر عامل یکی از بزرگترین شرکت‌های دنیا و هفتمین شخص ثروتمند این کره‌ی خاکی را نشناسد.

مارک از بچگی نشانه‌های شدید خساست را داشت و به همین دلیل الان هم با ۶۲ میلیارد دلار ثروت هر روز یک تی‌شرت خاکستری ارزان‌قیمت می‌پوشد…

نه شوخی کردم… دلیلش خساست نیست. بلکه همان دلیلی است که استیو جابز به‌رحمت‌رفته موسس شرکت یک تریلیارد دلاری Apple هر روز همان شلوار جین آبی و یقه‌اسکی مشکی‌اش را می‌پوشید.

خب حالا در این شرایط، هر انسانی ممکن است دو تفکر در مورد کاری که این دو در مورد لباس‌هایشان انجام می‌دهند داشته باشد

دسته‌ی اول می‌گویند: “خدا بهشون رحم کنه. این همه پول رو چیکار می‌کنن مگه؟!”.
دسته‌ی دوم هم از خودشان می‌پرسند: واقعا چرا؟

اگر جزو دسته‌ی اول هستید که توصیه می‌کنم سری به سماور بزنید چون احتمالا یک چایی بیشتر از خواندن ادامه‌ی این مقاله برای‌تان دل‌چسب خواهد بود. اگر هم جزو دسته‌ی دوم هستید به شما تبریک عرض می‌کنم چون قرار است نکات مهمی را بررسی کنیم که شاید برای همیشه تغییری در زندگی‌تان به وجود آورد.

آکادمی ملی علوم آمریکا تحقیقی برای در نظر گرفتن تاثیر عامل‌های مختلف بر قضاوت قاضی‌ها در آزاد کردن زندانیان انجام داد.

محققان در طول ده ماه ۱۱۱۲ مورد حکم قضایی را بررسی کردند که در آن‌ها جمعی از قضات تصمیم می‌گرفتند که آیا یک مجرم ‌می‌تواند بنابر عفو مشروط آزاد شود یا خیر؛ شاید فکر کنید که قاضی‌ها کاملا بنابر دلایلی مانند نوع جرم و قانون‌شکنی تصمیم می‌گرفتند اما اینطور نبود. چون محققان دقیقا با چیز برعکسی مواجه شدند.

عواملی روی تصمیم‌گیری‌های قضات تاثیر گذاشته بود که به هیچ وجه نباید تاثیری روی تصمیم می‌گذاشت. یکی از این عوامل این بود که قاضی در چه وقتی از روز تصمیم می‌گرفت.

محققان دریافتند که در اوایل صبح قاضی‌ها به احتمال ۶۵ درصد حکم آزادسازی می‌دادند. و هر چه زمان به ظهر نزدیک‌تر می‌شد احتمال حکم آزادسازیِ مثبت کم‌تر می‌شد تا جایی که در اوقاتی نزدیک ظهر تقریبا هیچ حکم آزادسازی توسط قاضی‌ها انجام نمی‌شد.

وقتی هیات قضات بعد از ناهار خوردن در حالتی شارژشده به کارشان برمی‌گشتند دوباره احتمال حکم آزادسازی به ۶۵ درصد افزایش می‌یافت.  

این نتایج خودش را در بیشتر از ۱۱۰۰ مورد نشان داد. نوع جرم اهمیت چندانی نداشت که قتل، تجاوز، دزدی یا هر چه که بود اگر مجرم هنگام صبح یا بعد از خوردن ناهار مورد محاکمه قرار می‌گرفت ۶۵ درصد احتمال داشت که با عفو مشروط آزاد شود.

نمودار زیر احتمال دادن رای آزادسازی از طرف قاضی در زمان‌های مختلفی از روز را نشان می‌دهد. نقطه‌چین‌هایی که در نمودار می‌بینید زمان‌های استراحت و غذاخوردن را نشان میدهد؛ نقاطی که دورشان خط کشیده شده اولین تصمیم شروع هر بازه‌ی کاری را نشان می‌دهد. بین هر دو علامت محور x سه تصمیم نشان داده شده است. خط‌چین‌ها وعده‌های غذایی را نشان می‌دهند.

 

خب قضیه از چه قرار است؟

همان‌طوری که مشخص شد نیروی اراده‌ی شما مانند ماهیچه است. و دقیقا مثل ماهیچه‌هایتان وقتی برای مدتی از آن استفاده می‌کنید خسته و فرسوده می‌شود. هر بار که یک تصمیم می‌گیرید مانند بالا بردن یک وزنه برای ماهیچه‌های‌تان است. و همان‌طور که بعد از هر تمرین ماهیچه‌هایتان خسته می‌شود با تصمیم‌گیری‌های بیشتر قدرت اراده‌‌تان کمتر می‌شود.

محققان اغلب به این عارضه «خستگی ناشی از تصمیم» یا به زبان ساده‌تر «خستگی تصمیم» می‌گویند.

وقتی به عنوان یک قاضی قدرت اراده‌تان در حال تحلیل رفتن است و مغزتان از تصمیم‌گیری خسته‌ شده است خیلی ساده‌تر است که همه را در زندان نگه دارید به جای اینکه به مناظره بشینید و تحلیل کنید که آیا یک زندانی می‌تواند آزاد شود یا خیر.

در آغاز روز، قاضی به هر مورد زندانی یک فرصت خوب مناظره می‌دهد اما وقتی انرژی‌اش در حال تمام شدن است و از تصمیم‌گیری‌های زیاد خسته شده است چطور؟ نه
نه
نه
برگرد زندان.
تو هم برگرد!

 

حالا این مسئله چه ربطی به شما دارد؟

اگر ذره‌ای ذکاوت به خرج داده باشید تا اینجای کار باید فهمیده باشید که چرا مارک زاکربرگ و استیو جابز هر روز یک لباس مشابه دیروز می‌پوشند.

دلیلش ساده است. آن‌ها نمی‌خواهند ذهن‌شان را خسته‌ی تصمیم‌های کوچک کنند. می‌دانند که نیروی اراده و تصمیم‌گیری آن‌ها در طول روز برایشان بسیار حیاتی است و از آن‌جایی که به محدودیت این نیرو هم آگاه هستند می‌خواهند بهترین بهره را از آن داشته باشند.

خود مارک زاکربرگ درجایی گفته است:

واقعا می‌خواهم زندگی‌ام را ساده و بی‌آلایش نگه دارم چون نمی‌خوام در مورد چیزی جز خدمت کردن به اجتماع تمصیم‌گیری کنم. نمی‌خواهم انرژی ذهنی‌ام را صرف چه چیزی پوشیدن و صبحانه چه چیزی خوردن بکنم. خیلی در موقعیت خوش‌شانسی هستم که فرصت این را دارم تا هر روز که از خواب بلند می‌شوم به بیش از یک میلیارد نفر خدمت کنم. و احساس می‌کنم اگر هر مقدار از انرژی‌ام را روی چیزهای بیهوده و احمقانه صرف کنم از مسئولیت واقعی‌ام دور شده‌ام.”

 

آیا شما هم از خستگی تصمیم رنج می‌برید؟

خستگی تصمیم هر روز در زندگی شما اتفاق می‌افتد. اگر یک روز به‌خصوصِ پر از تصمیم‌گیری سر کار داشته‌اید وقتی به خانه برمی‌گردید به زور حوصله دارید کنترل تلویزیون را درست‌تان بگیرید و شبکه سه را بزنید و جومونگ نگاه کنید حالا چه برسد به کارهای سنگین‌تر. در این حالت برای ذهنِ خسته‌از تصمیم‌گیری شما، بهترین تصمیم همان لم دادن روی مبل‌هاست.

همه‌ی ما از عارضه‌ی خستگی تصمیم رنج می‌بریم و دچار آن می‌شویم. اما برای درک بهتر مطلبمی‌خواهم به شیوه‌ی جدیدی به قدرت اراده‌تان در طول روز نگاه کنید؛

 

 

 

» یک قیاس معمولی برای درک عارضه خستگی تصمیم

فرض کنید بار و بندیل‌تان را با خانواده‌ بسته‌اید و می‌خواهید با پراید‌تان برای پیک‌نیک به یک جای دور بروید. جایی که می‌خواهید پیدا کنید و تا به حال نرفته‌اید.

شما به عنوان راننده از این آگاه هستید که باک پرایدتان چیزی بیشتر از پارچ آب مادربزرگ بنزین نمی‌برد. و همین دلیلی می‌شود که از آن به درستی استفاده کنید. نمی‌خواهید با آن به مسیر‌هایی بروید که احتمال کمی برای پیدا کردن یک جای باصفا دارید. می‌خواهید از مقدار بنزینی که دارید بیشترین استفاده را ببرید.

خدای‌نکرده بیایید فرض کنیم که مغز شما هم به اندازه‌ی میزان بنزین باک یک پراید در خود قدرت اراده دارد. اگر در طول روز ذهن‌تان را مشغول هر کار و تصمیمی کنید احتمالا در اواخر روز دیگری قدرت تصمیم‌گیری برای هیچ چیز جدیدی ندارید.

اگر همان اول صبحی نیم ساعت به کمد خیره شوید و به این فکر کنید که امروز کدام لباس‌هایتان را بپوشید و کدام جوراب بیشتر به مدل موی سرتان میاید با همین کارها مقداری از بنزینی که در طول روز برای تصمیم‌گیری در مورد کارهای مهم‌تر لازم دارید را از دست می‌دهید.

روش‌هایی وجود دارد که بتوانیم از قدرت اراده‌ای که داریم بیشترین استفاده را ببریم و بر عارضه‌ی خستگی تصمیم چیره شویم.

 

۵ روش برای چیره شدن بر خستگی تصمیم
و افزایش قدرت اراده

شما دسترسی کامل به این محتوا را ندارید چون هنوز عضو ویژه سوخت جت نشدید !

تصمیم گرفتم عضو ویژه شوم


عضویت ویژه پروژه سوخت جت
مدت اشتراک عضویت ویژه تان را انتخاب کنید :

 • یـک سالـه
 • ۴۳۰,۰۰۰ تومان
 • ۳۶۰ روز
 • ۳۵% تخفیف
 • شش ماهه
 • ۱۴۷,۰۰۰ تومان
 • ۱۸۰ روز
 • ۵۰% تخفیف نوروزی
 • سه ماهه
 • ۷۴,۰۰۰ تومان
 • ۹۰ روز
 • ۵۰% تخفیف نوروزی
 • یک ماهه
 • ۴۹,۰۰۰ تومان
 • ۳۳ روز
 • ۳ روز هدیهلینک منبع

این مطلب توسط ربات سایت اراده من درج شده است و مسئولیت های حقوقی مطالب منتشر شده بر عهده لینک منبع می باشد.

اسپانسر این سایت شرکت افرا دیتا پیشرو در ارائه هاست وردپرس تخصصی می باشد.

بازدید: ۱۸۳

پاسخی را بگذارید