مطالب انگیزشی موفقیت

عادت‌های طلایی برای سال جدید – قسمت هفتم – دوست داشتن خودمان

دوست داشتن را می‎توان نه تنها از فصل بهار بلکه از تابستان، پاییز و زمستان نیز آموخت. هر فصلی به فراخور زمانی که می‎آید، زیبا، پر غرور و دوست داشتنی است.

در میان این همه زیبایی و عشق، دوست داشتن خودمان نباید از قلم بیفتد. در قسمت پایانی به مهم‎ترین موردی می‎پردازیم که بی برو برگرد باید در ما وجود داشته باشد.

ـــ عادت هفتم ـــ
دوست داشتن خودمان

 

چه تعریفی از خودتان دارید؟

اجازه بدهید با هم یک چیز کوچک را امتحان کنیم. در ذهنتان یک سالن سینما را تصور کنید. حالا روی پرده سینما تصویر خودتان را بیندازید. آیا از تصویری که پخش می‎شود راضی هستید؟

این تصویر، چکیده چیزی است که ما از خودمان در ذهنمان داریم. آیا از تیپ و قیافه خودتان خوشتان می‎آید؟
وقتی به خودتان روی پرده سینما نگاه می‎کنید از یک تا ده چه نمره‎ای به خودتان می‎دهید؟
وقتی خودتان را نگاه می‎کنید لبخند می‎زنید یا اخم می‎کنید؟ چقدر خودتان را دوست دارید؟

سلامت روانی، تندرستی جسمی و موفقیت ما در کار و زندگی‎مان به میزان دوست داشتن خودمان بستگی دارد. وقتی خودمان را دوست داشته باشیم، در مورد خودمان کنجکاو هستیم. دوست داریم خودمان را کشف کنیم، ببینیم از چه چیزهایی خوشمان می‎آید و از چه چیزهایی فراری هستیم.

دوست داشتن خودمان، تنها مسیر رسیدن به شناخت خودمان است.
وقتی با خودمان آشتی کنیم، توانایی دیدن بهشت را روی زمین پیدا می‎کنیم.

 

» دوست داشتن خودمان و اعتماد به نفس

یکی از مزیت‎های بزرگ دوست داشتن خودمان، ایجاد اعتماد به نفس در وجودمان است. اعتماد به نفس باعث می‌شود با ایمان به توانایی‎هایمان به سمت هدف‎هایمان قدم برداریم. چطور ممکن است خودمان را دوست نداشته باشیم اما به خودمان اعتماد داشته باشیم؟ این متناقض نمایی است که حتی دستور زبان هم از پس معنا کردن آن بر نمی‎آید!

چگونه دوست داشتن خودمان را به یک عادت تبدیل کنیم؟

دوست نداشتن خودمان در یک روز اتفاق نیفتاده، دوست داشتن خودمان هم یک روزه اتفاق نمی‎افتد. ما باید قدم به قدم به سمت خودمان برگردیم، از خودمان دلجویی کنیم و راه آشتی با خودمان را باز کنیم. در این بین، دانستن چند نکته می‎تواند راهگشای ما باشد.

نکته اول: بزرگترین طرفدار خودتان باشید

بهترین کسی که می‎تواند ما را تشویق کند خودمان هستیم. همیشه و در هر شرایطی از خودتان حمایت کنید تا نیروی بلند شدن، ادامه دادن و حتی جبران کردن را پیدا کنید. هیچ گاه خودتان را تنبیه نکنید. با سخت گرفتن به خودتان، چیزی حل نمی‌شود‎.

یادتان باشد، دری که از سمت محبت باز می‎شود را نمی‎توان با جنگ و دعوا گشود. یکی از دوستان من کار جالبی می‎کند. او هر شب قبل از خواب برای خودش یک پیام ویدیویی ضبط می‎کند و فردا صبح قبل از شروع کارش آن را می‎بیند. در آن پیام ویدیویی با خودش حال و احوال می‎کند، اگر در طول روز برایش ماجرای ناخوشایندی پیش آمده باشد، خودش را دلداری می‎دهد و خیلی از حرف‎هایی که دوست دارد بشنود را به خودش می‎گوید.

نکته جالب چنین کاری در این است که وقتی صبح آن پیام ویدیویی را تماشا می‎کنید بسیار بیشتر از هر کلیپ انگیزشی دیگری انرژی می‎گیرید چون تاثیر کلام و صدای خودتان بسیار قوی‎تر از چیزی است که فکرش را می‎کنید.

نکته دوم | به خودتان اهمیت دهید

به سر و وضع خودتان برسید. لباس‎های تمیز و مرتب بپوشید. اگر لازم می‎دانید یکی دو دست لباس خوب برای خودتان بخرید. اهمیت دادن به خودمان، یکی از پایه‎های دوست داشتن خودمان است. چطور ممکن است خودمان را دوست داشته باشیم اما همیشه شلخته، نامرتب و ناهماهنگ بگردیم؟ بهترین کار این است که استایل مناسب خودتان را پیدا کنید.

چند مجله مد و لباس را نگاه کنید یا گشتی در سایت‎های اینترنتی بزنید. تیپی که دوست دارید را انتخاب کنید یا آن را شخصی‎سازی کنید. در هر صورت، مهم این است که دوست داشتن خودتان را در وضعیت ظاهری‎تان هم پیاده‎سازی کنید.

نکته سوم | به خودتان احترام بگذارید

همیشه در مورد خودتان با احترام سخن بگویید. هرگز به خودتان بد و بیراه نگویید. وقتی خودتان به خودتان احترام بگذارید، این بازگشت موج احترام که از درونتان برانگیخته شده است را از دیگران دریافت خواهید کرد.

وقتی خودتان به خودتان احترام بگذرید، دیگران بدون آنکه متوجه شوند، دوست دارند به شما احترام بگذارند. اگر باور ندارید کافی است یک هفته این کار را امتحان کنید.

نکته چهارم |‌ با خودتان مهربان باشید

مهربان بودن با خودمان از چیزهای ساده آغاز می‎شود. مثلا وقتی خسته هستیم، برای خودمان یک استکان چای بریزیم. به قول‎هایی که به خودمان می‎دهیم حتما عمل کنیم. گاهی هدیه‌ای برای خودمان بخریم. به خودمان عیدی بدهیم. خودمان را به تماشای فیلمی که دوست داریم دعوت کنیم. باید قدم به قدم برای بهتر کردن رابطه خودمان با خودمان پیش برویم.

 

شاید درک دنیا و تنفر از آن،‌ کار متفکران باشد، ولی من به دوست داشتن آن اهمیت می‌دهم. می‌خواهم به دنیا، خود و تمام موجودات با عشق، تحسین و احترام بنگرم.

هرمان هسه
ادیب، نویسنده و نقاش آلمانی-سوییسی و برندهٔ جایزهٔ نوبلِ سال ۱۹۴۶

 

هفت شهر عشق…

در این هفت مقاله، به هفت نکته مثبت و موثر پرداختیم که در صورت تبدیل شدن به عادت‎ می‎توانند زندگی ما را زیرورو کنند.

هر کدام از این رفتارهای مثبت، قدمی بزرگ در خود شناختی و خودسازی ما برمی‎دارند. موفقیت و پیروزی یکی از دست آوردهای حرکت در مسیر خود شناسی است.

گامی که ما به سمت خودمان برمی‎داریم در نهایت مسیرمان را به سمت یکی شدن با جهان هستی هموار می‎کند. جهانی که بسیار بزرگ‎تر از ما اما به فرمان ما است. امیدوارم در این بهار پر معنا، گوش‎هایی شنواتر، قلب‎هایی مهربان‎تر و دست‎هایی بخشنده‎تر پیدا کنیم.

یادمان باشد که جهان، سرشار از زیبایی است وقتی به آن زیبا نگاه کنیم، سرشار از برکت است وقتی بدانیم بسیار بیشتر از کافی بودن برای همه نعمت وجود دارد، سرشار از آرامش است وقتی بدانیم برای زندگی کردن نیازی به جنگیدن نداریم و سرشار از معنا است اگر جور دیگری به آن نگاه کنیم.


[/restrict]

لینک منبع

این مطلب توسط ربات سایت اراده من درج شده است و مسئولیت های حقوقی مطالب منتشر شده بر عهده لینک منبع می باشد.

اسپانسر این سایت شرکت افرا دیتا پیشرو در ارائه هاست وردپرس تخصصی می باشد.

بازدید: ۳۶

پاسخی را بگذارید