مطالب انگیزشی موفقیت

چرا تاثیر فکر بر سلامتی جسم از هر قرص و دارویی بیشتر است؟

از آنجایی که ارتباط بین روح و جسم اثر انکارناپذیر بر تندرستی انسان دارد، بنابراین داشتن افکار مثبت می‌تواند هم در سلامت جسم و هم در سلامت روح مؤثر باشد.

کسانی که مثبت فکر می‌کنند، از تندرستی، شادی و حتی عمر طولانی بهره‌مند می‌شوند. امروزه ثابت شده است که بیش از ۵۰ درصد ناراحتی‌های جسمی و روانی، ریشه در اندیشه‌ی منفی و باطل نسبت به خود و جهان دارد.

تکنیک‌هایی کاملا ذهنی
برای افزایش سلامت جسمانی

تکنیک اول | خوش‌بین باشید

خوش‌بینی مانند یک چشمه‌ی زلال ناپاکی‌ها و کدورت‌ها را از جان می‌زداید.گرچه خوش‌بینی دقیقاً چشمه‌ی آب حیات نیست، ولی در طول عمر و شادابی و حتی در جلوگیری از آثار پیری در افراد مؤثر است. افراد خوش‌بین، احساس جوانی می‌کنند. بیش از دیگران در امور خیریه و گرفتن دست افتادگان و درماندگان شرکت می‌کنند.رفتارشان نه تنها در سلامت خود مؤثر است، بلکه بر اعمال دیگران نیز اثر مثبت می‌گذارد.

[restricted paid=true]

تکنیک دوم | نسبت به مردم بدبین و بدگمان نباشید

شاید برایتان سؤال باشد که آیا می‌توان خوش‌بینی را یاد بگیرم؟دانش‌پژوهان و روانشناسان و پزشکانی که در ارتباط جسم و روح مطالعاتی دارند، به این پرسش چنین پاسخ می‌دهند که این مطلب به سادگی عوض کردن جوراب و یا پیراهن نیست که به راحتی از بدبینی به خوش‌بینی برسیم، اما واقعیت این است که انسان می‌تواند وضع خود را عوض کند.

برای این کار گام نخست خواستن است. چرا که خواستن مقدمه‌ی توانستن است (و این کاملا در این مقاله توضیح دادیم که چرا خواستن توانستن است)  برای این کار، انسان باید پیش از همه به عیب‌های خودش پی ببرد و بداند که تفکر منفی و بدبینی و بدگمانی زیان‌آور است و در عوض فکر مثبت سودمند است. آنگاه می‌توانید تصمیم قاطع برای تغییر وضع خود بگیرید.

روان انسان در سلامت او مؤثر است.
هر چقدر میزان اضطراب و ناراحتی فرد بیشتر باشد جسم وی بیشتر در معرض خطر قرار دارد.

بدبینی را به خوش‌بینی تبدیل کردن انسان را امیدوار می‌کند. متأسفانه گاهی افراد بدبین بر این باورند که تصور و تفکر آنان درست مطلق است و حاضر به تغییر آن نیستند. به همین دلیل است که ایجاد یک تغییر مثبت با خواستن فرد آغاز می‌شود، وقتی شخصی خودش بخواهد تغییری ایجاد کند، به راحتی امکان پذیر است.

تکنیک سوم | مردم را دوست داشته باشید

همان‌طوری که در این مقاله در مورد تاثیر بی‌نظیر قرآن در آرامش توضیح دادیم کسانی که خلق خدا را دوست دارند، بسیار نیرومند و تندرست هستند.اگر کسی در این فکر باشد که دیگران وی را استثمار می‌کنند و یا کلاه سرش می‌گذارند و به هر کسی که در اطرافش است با چنین دیدی بنگرد،طرفِ منفی مسأله را گرفته است که این خود برای سلامتی وی زیان‌آور است.

وقتی که به تحقیقات در این زمینه مراجعه کنیم متوجه خواهیم شد که دارندگان چنین طرز تفکری بیش از دیگران در معرض ناراحتی‌های قلبی قرار می‌گیرند. آن‌ها خود را منزوی می‌کنند و از برقراری ارتباط با دیگران گریزان هستند.

وقتی که انسان خود را در معرض خطر و فریب نمی‌بیند و بی‌جهت به مردم سوء ظّن ندارد و دارای تفاهم بیشتری با مردم است، بیشتر در آرامش است، تا دیگرانی که این چنین نیستند.

مراد پیر دانای مرشد شهاب / دو اندرز فرمود بر روی آب
یکی آن که بر نفس، خودبین مباش  /  دوم آنکه بر جمع بدبین مباش

 

سعــــــدی

تکنیک چهارم | اعتقاد به نیروی ماوراءالطبیعه

در واقع بسیاری از کسانی که مثبت فکر می‌کنند، از سلامت بهتری برخوردارند. در این شکی نیست کسانی که خوش‌بین هستند و مثبت فکر می‌کنند، بیش از بدبین‌ها از سلامت و طول عمر برخوردارند و این مطلبی است که از نظر پزشکی روز به روز بیشتر بر آن تأکید می‌گردد. اعتقاد، اعتماد و توکل بر خداوند شفابخش است و سلامت‌افزا.

«هر چه اعتقاد و ایمان انسان به خدا عمیق‌تر باشد، کمتر دچار ناراحتی روانی می‌شود و از سلامت جسمی بهتری برخوردار می‌گردد. دارای فشار خود عادی و عمر طولانی می‌شود. کسانی که دارای اخلاق نیکو و رفتار پسندیده هستند، از زندگی و سلامت بهتری برخوردارند».

دکتر هربرت بنسون
استاد بیماری‌های قلب دانشگاه هاروارد

ایمان به خداوند چگونه تأثیر گذار است؟

ایمان به ابدیت و نیروی مافوق جهان مادی و خارج از حواسّ ظاهری بشر بی‌نهایت آرام‌بخش است. ناراحتی‌ها، دلواپسی‌های بی‌مورد و غیرمنطقی را برطرف می‌کند.اساساً عبادت و راز و نیاز با خدا و انجام مراسم مذهبی سرشار از عناصر بالقوه‌ی درمانی هستند.

در هنگام عبادت است که انسان فکر می‌کند به یک منبع قدرت، مافوق تمام قدرت‌ها،اتصال پیدا کرده است و لذا همه‌ی همّ و غم دنیا را فراموش می‌کند و در نتیجه ترس و غصه و اضطراب از بین می‌رود.

 

تکنیک پنجم | به آینده فکر کنید نه به گذشته و از بودن در زمان لذت ببرید

فکر کردن به گذشته مگر برای عبرت و اصلاح معایب خود، به ما سودی نمی‎بخشد و حتی ممکن است از لحاظ جسمی نیز به ما صدمه بزند. از طرفی زمان حال و آینده‌ی ما را تباه می‌کند.

«بر گذشته حسرت آوردن خطاست…»

مولوی

اما چگونه افکار خود را از گذشته منصرف نماییم؟

یکی از راه‌ها این است که برای خود هدفی داشته باشیم و برای رسیدن به آن هدف کوشا باشیم چون آدم بی‌هدف معمولاً در افکار گذشته غوطه‌ور است. برای داشتن هدف‌های سالم به نکات زیر توجه کنید:

  • برای جریان‌های گوناگون زندگی مانند خانواده، سرگرمی‌ها و غیره باید هدف معین داشته باشید.
  • برای رسیدن به هدف‌هایی که مهم‌تر می‌دانید خود را بیشتر مشغول نمایید.
  • اگر هدف شما خیلی دیررس و دور از دسترس است، سعی کنید ابتدا به اهداف سهل‌الوصول خود برسید و آن‌ها را در اولویت قرار دهید.
  • هدف‌هایی برای خود تعیین کنید که خود شما می‌خواهید نه این که دیگران می‌خواهند که شما آن هدف را داشته باشید. در تعیین اهداف برای خود شرط علاقه را نیز مد نظر داشته باشید.
  • پس از اینکه هدف شما مشخص شد، دنبال هدف بروید و گرنه باز هم به گذشته فکر خواهید کرد. تنبلی را کنار گذاشته و با یک برنامه‌ریزی دقیق و حساب شده شروع به حرکت جهت رسیدن به هدف متعالی خود کنید.
  • اگر راه رسیدن به هدف تعیین شده مسدود شد، هدف دیگری را برگزینید و مأیوس نشوید و گرنه در بن‌بست و راه مسدود خواهید ماند. اجازه ندهید متوقف شوید، دائم رو به جلو در حرکت باشید.

[/restrict]

لینک منبع

این مطلب توسط ربات سایت اراده من درج شده است و مسئولیت های حقوقی مطالب منتشر شده بر عهده لینک منبع می باشد.

اسپانسر این سایت شرکت افرا دیتا پیشرو در ارائه هاست وردپرس تخصصی می باشد.

بازدید: ۱۱۳

پاسخی را بگذارید